Uppdrag

Vinge biträder Barclays Bank PLC i samband med dess etablering Sverige

19 november 2013

Vinge har biträtt Barclays Bank PLC i samband med Barclays etablering i Sverige innefattande bl.a. omfattande kontakter med Finansinspektionen. Barclays Bank PLC är en av världens största tillhandahållare av finansiella tjänster och ägnar sig åt privata banktjänster, kreditkortstjänster, företags- och investeringsbankstjänster samt förmögenhets- och investeringsförvaltning. Barclays Bank PLC har en stark närvaro i Europa, Nord- och Sydamerika, Afrika samt Asien och har genom etableringen i Sverige för avsikt gynna närvaron i Norden och därigenom utöka tillgängligheten för existerande och presumtiva kunder. Barclays Bank PLC omfattande tillstånd för verksamheten i Sverige framgår av Finansinspektionens hemsida www.fi.se.

Arbetet har inneburit rådgivning inom bland annat finansiella tillståndsfrågor, passportering av tillstånd inom EES, penningtvätt, konsumenträtt, skatterätt, arbetsrätt samt fastighetsrätt. Arbetet har skett i samråd med Barclays egna jurister i London och Frankfurt. Vinges team bestod av ansvarig delägare Fredrik Wilkens tillsammans med ett team av specialister inom finansiella tjänster bestående av Emma Stuart-Beck, Malin Sund, Helena Håkansson och Sabina Börjesson. Vidare biträdde Maria Schultzberg och Ulf Nilsson inom skatterätt, Fredrik Gustafsson och Åsa Gotthardsson inom arbetsrätt samt Martin Folke inom fastighetsrätt.

Relaterat

Vinge har biträtt Bolero i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Vinge har biträtt Bolero Holdings S.à r.l. i samband med nedförsäljning av aktier i Ambea AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 1 december 2025.
2 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av Segers Fabriker

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Segers Fabriker AB till Norrstigen. Segers är ett familjeföretag i Borås med verksamhet i Sverige, Estland och Ukraina, som sedan 1943 har utvecklat och sålt yrkeskläder för hotell, restaurang och vård
2 december 2025

Vinge har biträtt Intea Fastigheter i samband med en riktad emission om cirka 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Intea Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad emission av aktier av serie D varigenom bolaget tillförs cirka 500 miljoner kronor före transaktionskostnader. En del av emissionen förutsätter efterföljande godkännande vid en extra bolagsstämma.
1 december 2025