Uppdrag

Vinge biträder Autoliv i samband med finansiering från AB Svensk Exportkredit (publ) (”SEK”) och garantier från Exportkreditnämnden (”EKN”) 

Vinge biträder det världsledande fordonssäkerhetsföretaget Autoliv, Inc. och dess dotterbolag i samband med upptagande av en ny lånefacilitet om totalt 6 miljarder kr, uppdelad på 3 miljarder kr med en löptid om 2 år och 3 miljarder kr med en löptid om 5 år, från SEK, vilken supporteras av garantier från EKN.

I samband med att den nya lånefaciliteten görs tillgänglig kommer Autolivs existerande finansiering om 1,2 miljarder kr från SEK återbetalas.
 
Vinges team bestod av delägare Albert Wållgren och biträdande juristerna Josefine Lanker och Jolinn Uhlin.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026