Uppdrag

Vinge biträder Aspiro i samband med offentligt uppköpserbjudande från S. Carter Enterprises

1 februari 2015

Vinge företräder Aspiro AB (publ) i samband med ett offentligt uppköpserbjudande från Project Panther Bidco Ltd, som ägs indirekt av S. Carter Enterprises, LLC, vilket kontrolleras av Shawn Carter. Alla aktieägare i Aspiro erbjuds 1,05 kronor kontant per aktie i Aspiro och erbjudandets totala värde uppgår till cirka 464 miljoner kronor. Acceptperioden för Erbjudandet beräknas inledas omkring den 19 februari 2015 och avslutas omkring den 11 mars 2015. Erbjudandet är villkorat bland annat av att det accepteras i sådan utsträckning att Panther blir ägare till mer än 90 procent av det totala antalet aktier i Aspiro samt att Panther erhåller erforderliga myndighetstillstånd för förvärvet.

Vinges team består främst av Jesper Schönbeck, Johan Rickfors och Nils Fredrik Dehlin.

Aspiro är ett medieteknikföretag som ligger i framkant av den pågående omdefinieringen av musikkonsumtion. Genom prenumerationstjänsterna WiMP och TIDAL, erbjuder Aspiro en komplett upplevelse med HiFi-kvalitet. Aspiros plattform omfattar ljud, video och integrerat redaktionellt innehåll. Dessutom är Aspiro, genom syndikeringsplattformen RADR, en innehållsleverantör till mediabranschen och hjälper sina partners att attrahera och behålla besökare på deras webbplatser. För mer information, besök www.aspiro.com

Relaterat

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026