Uppdrag

Vinge biträder Asept International AB vid förvärv

12 mars 2020 M&A

Vinge biträder Asept International AB, dotterbolag till Lagercrantz Group AB, vid förvärv av samtliga aktier i bolagen UNRO Dispenser System AB och SDP Scandinavian Dispenser Products AB.

UNRO är tillverkare av dispensers för flytande livsmedel och hygienprodukter. SDP säljer ett handelssortiment av engångspumpar och tillbehör för exempelvis handsprit och andra hygienprodukter.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johan Winnerblad och Vilhelm Rondahl

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026