Uppdrag

Vinge biträder Anyfin med ansökan om att bedriva finansieringsrörelse

Vinge har, tillsammans med PwC, biträtt Anyfin med regulatorisk rådgivning i samband med dess ansökan om att bedriva finansieringsrörelse enligt lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse. Finansinspektionen beviljade tillståndet den 17 juni 2025.

Anyfin hjälper sina kunder att sänka sina räntekostnader genom att omfinansiera ursprungliga krediter och ge bättre erbjudanden på kundernas lån.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Johan Larsson, Nils Unckel och Anton Sjökvist.

Relaterat

Vinge företräder Lantmännen i samband med avyttringen av Swecon till Volvo Construction Equipment

Lantmännen Ek För har tecknat avtal om att avyttra Swecon till Volvo Construction Equipment (Volvo CE). Volvo CE kommer att betala 7 miljarder kronor för förvärvet. Transaktionen är villkorad av myndighetsgodkännanden och förväntas kunna slutföras under andra halvåret 2025.
25 juni 2025

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025