Uppdrag

Vinge biträder Anyfin

Vinge har biträtt fintechbolaget Anyfin AB i samband med en investeringsrunda om ca 80 miljoner kronor, där nya och befintliga investerare deltar inklusive bl.a. Accel, Northzone, Global Founders Capital och Fintech Collective.

Anyfin hjälper sina kunder att sänka sina räntekostnader genom att omfinansiera ursprungliga krediter och ge bättre erbjudanden på kundernas lån.
 
Vinges team har bestått av ansvarig delägare Johan Larsson samt Filip Öhrner och Jesper Lindvall.
 

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026