Uppdrag

Vinge biträder Amplico vid försäljning av AP&T AB

4 mars 2009

Vinge har biträtt säljarna, Amplico och Atre, i samband med försäljning av industribolaget AP&T AB. Vinges team har bestått av Magnus Pauli, ansvarig delägare, Johanna Björnum Nyström, Anna-Karin Berglund och Aron Ledstam.

Köparen är ett bolag inom industrikoncernen Fairford Group.

AP&T AB utvecklar, tillverkar och marknadsför automation, pressar, verktyg och kompletta produktionslinjer för formade metalldetaljer.  

Amplico är ett Göteborgsbaserat riskkapitalbolag, specialiserat på att finansiera och driva ”turn-around”-projekt i mogna företag. Amplico ägs gemensamt av Sjätte AP-fonden och Ackordscentralen.

 

Relaterat

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026