Uppdrag

Vinge biträder Ampersand Capital Partners

22 april 2016

Vinge biträder Ampersand Capitals Partners, ett Boston-baserat riskkapitalbolag, i samband med bildandet av bolagsgruppen Gyros Protein Technologies. Den nya bolagsgruppen består av Ampersands portföljbolag Protein Technologies, Inc., ett amerikanskt bolag verksamt på marknaden för instrument inom peptid- och proteinsyntes, och svenska Gyros-koncernen som utvecklar och säljer analysverktyg och instrument för användning i samband med läkemedelsutveckling, vars majoritetsägare är Sjätte AP-fonden.

Vinges team har bestått av ansvarig delägare Christina Kokko samt Kristina Ekberg, Oscar Rydén och Maria Schultzberg.

Relaterat

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
19 mars 2026

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge biträder Studentbostäder i Norden AB (publ) vid emission av obligationer om SEK 500 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Studentbostäder i Norden AB (publ) vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 miljoner (inom en ram om SEK 750 miljoner) och med bolagets parallella frivilliga förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
12 mars 2026