Uppdrag

Vinge biträder aktieägarna i Åmic AB

24 juni 2008

Johnson & Johnson Nordic AB köper Åmic AB, ett företag som utvecklar och producerar mikrosystem, microflödesteknik, mikrooptik och mikrosensorer för tillämpning inom bl.a. life science, wireless och fiberoptik. Vinge företräder aktieägarna i Åmic i försäljningen, varav Investor Growth Capital och InnovationsKapital var de strörsta aktieägarna.  

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad tillsammans med Pontus Enquist, Claes Henriksson och Lise Alm.

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026