Uppdrag

Vinge biträder ägarna av Qstar Försäljning AB och Card Network Solutions Europe AB i samband med försäljning till DCC Energi Sweden AB

17 juli 2014

Vinge biträder ägarna av Qstar Försäljning AB och Card Network Solutions Europe AB (CNS) i samband med försäljning av bolagen till DCC Energi Sweden AB. Qstar Försäljning har drygt 400 bensin- och dieselstationer runt om i Sverige under varumärkena ”Qstar”, ”Bilisten” och ”Pump”. CNS tillhandahåller affärssystem och kortlösningar för petroleum- och drivmedelsindustrin. Qstar Försäljning är den femte största bensinstationskedjan i Sverige med en omsättning om ca. 2,000 mkr under 2013 och en årlig försäljning om ca. 300 miljoner liter petroleumprodukter. Försäljningen slutfördes den rum den 9 maj 2014.

Vinges team har bestått av bl.a. delägare Johan Göthberg och biträdande juristerna Peter Sundgren, Karl Hahtovirta och Louise Nordkvist (M&A), Johan Cederblad (miljörätt), Fredrik Gustafsson (arbetsrätt) och Grant McKelvey (EU- och konkurrensrätt) samt projektassistent Pernilla Warg.

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025