Uppdrag

Vinge biträder ägarna av Qstar AB i samband med försäljning till Swea Energi Holding AB

15 september 2014

Vinge biträder ägarna av Qstar AB i samband med försäljning av bolaget till Swea Energi Holding AB. Qstar bedriver bulkhandel och distribution av bl.a. diesel och uppvärmningsolja och omsatte under 2013 ca. 500 mkr med en årlig försäljning om ca. 70 miljoner liter. Försäljningen slutfördes den rum den 9 maj 2014.

Vinges team har bestått av bl.a. delägare Johan Göthberg och biträdande juristerna Peter Sundgren, Louise Nordkvist (M&A), Johan Cederblad (miljörätt), Fredrik Gustafsson (arbetsrätt) och Grant McKelvey (EU- och konkurrensrätt) samt projektassistent Pernilla Warg.

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025