Uppdrag

Vinge biträder ägarna av Qstar AB i samband med försäljning till Swea Energi Holding AB

15 september 2014

Vinge biträder ägarna av Qstar AB i samband med försäljning av bolaget till Swea Energi Holding AB. Qstar bedriver bulkhandel och distribution av bl.a. diesel och uppvärmningsolja och omsatte under 2013 ca. 500 mkr med en årlig försäljning om ca. 70 miljoner liter. Försäljningen slutfördes den rum den 9 maj 2014.

Vinges team har bestått av bl.a. delägare Johan Göthberg och biträdande juristerna Peter Sundgren, Louise Nordkvist (M&A), Johan Cederblad (miljörätt), Fredrik Gustafsson (arbetsrätt) och Grant McKelvey (EU- och konkurrensrätt) samt projektassistent Pernilla Warg.

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025