Uppdrag

Vinge biträder ägaren av By Malina i samband med Stella Capitals majoritetsinvestering i bolaget

Vinge företräder grundaren och ägaren av By Malina AB i samband med Stella Capital AB:s majoritetsinvestering i bolaget.

By Malina AB grundades 2010 och är verksamt inom försäljning av kläder under varumärket By Malina. Grundaren kommer fortsatt vara verksam i sin nuvarande roll i utvecklingen av By Malina AB.

Vinges team bestod av Joacim Rydergård, Clara Sohlberg och Philip Moré.



Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026