Uppdrag

Vinge biträder Actos Equity

18 mars 2017 M&A

MyDentist är en ny tandvårdskedja som vi vill förändra den konservativa tandvårdsbranschen genom ett tydligt koncept som erbjuder en förbättrad tandhälsa på ett lättillgängligt, enkelt och attraktivt sätt.

Arctos Equity Partner direktinvesteringar i entreprenörsledda företag som en aktiv långsiktigt partner.

Vinge har genom Magnus Pauli, Natalie Bäck, Petronella Hallberg och Camilla Andersson biträtt Arctos Equity i samban med investering i MyDentist AB.

Relaterat

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025