Uppdrag

Vinge biträder ABG, SEB och Swedbank i samband med riktad emission i Hemfosa

20 juni 2018

Vinge biträder ABG Sundal Collier, Skandinaviska Enskilda Banken och Swedbank som är Joint Lead Managers och Bookrunners i samband med Hemfosa Fastigheters riktade emission, på basis av bemyndigande från årsstämman, om 10 miljoner stamaktier, vilket tillför bolaget 1 085 miljoner kronor.

Hemfosa Fastigheter är ett svenskt fastighetsbolag inriktat på samhällsfastigheter i Norden med stat och kommun som största hyresgäster. Bolagets stamaktie är noterad sedan mars 2014 och preferensaktien sedan december 2014, båda på Nasdaq Stockholm.
 
Vinges team består av Erik Sjöman, Dain Hård Nevonen och Sofie Bjärtun.
 

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026