Uppdrag

Vinge biträder AB Fortum Värme Holding samägt med Stockholms stad (publ)

19 september 2014

Vinge biträder AB Fortum Värme Holding samägt med Stockholms stad (publ) (”Fortum Värme”) i samband med upprättandet av Fortum Värmes MTN-program. Fortum Värme emitterade den 9e september 2014 obligationer på sammanlagt 2,5 miljarder kronor under MTN-programmet.

Vinges team bestod bl.a. av Mikael Ståhl (ansvarig delägare) samt biträdande juristerna Louise Brorsson Salomon och Viveka Linander.

Relaterat

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025