Uppdrag

Vinge biträde Hexatronic vid företrädesemission jämte övertilldelningsoption

2 mars 2015

Vinge biträder Hexatronic Group AB, noterat på NASDAQ Stockholm First North, i en företrädesemission om ca 41 MSEK med en övertilldelningsoption om ca 10 MSEK vilken kan utnyttjas om företrädesemissionen övertecknas. För varje aktie i Hexatronic erhålls en teckningsrätt och sex teckningsrätter berättigar till teckning av en ny aktie. Teckningskursen uppgår till 9 SEK per aktie. Prospekt med anledning av företrädesemissionen beräknas offentliggöras omkring den 14 april 2015.

Vinges team utgörs av ansvarig delägare Anders Strid, Frida Bäckegren, Daniel Lennartsson och bolagsassistenten Camilla Andersson.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Formica

Vinge har biträtt Formica vid förvärv av CodeIT-koncernen med verksamhet i Norge och Sverige.
6 september 2026