Uppdrag

Vinge biträdde vid anmälan och godkännande av statligt stöd till ny vågkraftpark

11 november 2011

Kommissionen har beslutat att godkänna ett stöd statligt till Seabased Industry på 139 miljoner kronor för uppförande av en  ny vågkraftsanläggning på västkusten. Projektet är ett samarbete mellan Seabased och energikoncernen Fortum. Vinge har biträtt såväl vid de kommersiella förhandlingarna som vid anmälan om det statliga stödet och den efterföljande processen med Kommissionen.
 
Vinges team har i huvudsak bestått av ansvariga delägare Johan Göthberg, Johan Karlsson, local partner Martin Johansson samt biträdande juristerna Anna-Sofia Nilsson Prevell och Helena Höök.

Kommissionen konstaterade att projektet troligen kommer att ge betydande positiva effekter i EU i form av kunskap samt bättre miljöskydd och tryggare energiförsörjning. Projektet väntas ge värdefull information om vågenergitekniska systems konstruktion, funktion och lönsamhet. Även om många olika vågenergitekniska projekt pågår eller planeras i Europa och på andra håll i världen finns det ännu ingen permanent kommersiell verksamhet med någon betydande energiproduktionsnivå. 

 – Om projektet blir en framgång kommer den ännu omogna tekniken för miljövänlig energi närmare marknaden utan snedvridning av konkurrensen. Projektet kommer att bidra till uppnåendet av EU:s mål rörande forskning och utveckling, klimatförändring och energi, sa Joaquín Almunia, kommissionens vice ordförande med ansvar för konkurrensfrågor, i ett pressmeddelande med anledning av beslutet.

– Det är ett glädjande besked. […] Statens medverkan i projektet är motiverad av den stora kommersiella risk som finns och det hade inte kommit till stånd utan statlig medfinansiering, sa it- och energiminister Anna-Karin Hatt i ett pressmeddelande från Näringsdepartementet.

Se Kommissionens pressmeddelande IP/11/1325 samt Näringsdepartementets pressmeddelande av den 9 november 2011.

 

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026