Uppdrag

Vinge biträdde Platzer i affär med Serneke

12 januari 2015

Vinge biträdde Platzer Fastigheter vid förvärvet av Gamlestadens Resecentrumsutveckling AB från Serneke Group. Parterna kommer att tillsammans i projektform utveckla Gamlestadens Resecentrum med en area om 17.000 kvm. Platzer står för ägande, uthyrning och förvaltning medan Serneke kommer att ansvara för totalentreprenaden av byggnationen. Projektet om 450 MSEK ingår som en del i det sk Västsvenska paketet.

Från Vinges sida deltog ansvarige delägaren Olof Jisland och biträdande juristen Robert Deli.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026