Uppdrag

Vinge biträdde Platzer i affär med Serneke

12 januari 2015

Vinge biträdde Platzer Fastigheter vid förvärvet av Gamlestadens Resecentrumsutveckling AB från Serneke Group. Parterna kommer att tillsammans i projektform utveckla Gamlestadens Resecentrum med en area om 17.000 kvm. Platzer står för ägande, uthyrning och förvaltning medan Serneke kommer att ansvara för totalentreprenaden av byggnationen. Projektet om 450 MSEK ingår som en del i det sk Västsvenska paketet.

Från Vinges sida deltog ansvarige delägaren Olof Jisland och biträdande juristen Robert Deli.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025