Uppdrag

Vinge biträdde Platzer Fastigheter vid affär i Högsbo

8 april 2015

​Platzer Fastigheter har avyttrat fem fastigheter om 19.300 kvm i södra Högsbo till bl a Kungsleden för 178 MSEK. Avyttringen är ett led i Platzer Fastigheters ambition att koncentrera sitt innehav till norra Högsbo.

Från Vinges sida medverkade Olof Jisland och Mercedes Anderås.
 
.

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026