Uppdrag

Vinge biträdde Patricia Industries i samband med finansiering av förvärv

30 april 2018 Bank och finans

Vinge biträdde Patricia Industries, en del av Investor AB, i samband med finansiering av förvärvet av Piab Group AB från EQT.

Transaktionsvärdet uppgår till 6,95 Mdr kronor på skuldfri basis. Patricia Industries avser investera cirka 5,5 Mdr kronor i eget kapital för majoritetsägande i företaget. Resterande del av förvärvet kommer att finansieras med externa lån och investeringar av ledning och nyckelpersoner inom Piab.

Piab är ett ledande företag inom grip- och förflyttningslösningar som utvecklar och tillverkar ett komplett sortiment av produkter såsom vakuumpumpar och ejektorer, sugkoppar och vakuumtransportörer som används för grip- och förflyttningsapplikationer inom automatiserade tillverknings- och logistikprocesser. Förvärvet är föremål för godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter och förväntas slutföras under det andra kvartalet 2018. 

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Helena Håkansson, Ludvig Wettergren och Desirée Sjöblom.

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025