Uppdrag

Vinge biträdde Patricia Industries i samband med finansiering av förvärv

30 april 2018 Bank och finans

Vinge biträdde Patricia Industries, en del av Investor AB, i samband med finansiering av förvärvet av Piab Group AB från EQT.

Transaktionsvärdet uppgår till 6,95 Mdr kronor på skuldfri basis. Patricia Industries avser investera cirka 5,5 Mdr kronor i eget kapital för majoritetsägande i företaget. Resterande del av förvärvet kommer att finansieras med externa lån och investeringar av ledning och nyckelpersoner inom Piab.

Piab är ett ledande företag inom grip- och förflyttningslösningar som utvecklar och tillverkar ett komplett sortiment av produkter såsom vakuumpumpar och ejektorer, sugkoppar och vakuumtransportörer som används för grip- och förflyttningsapplikationer inom automatiserade tillverknings- och logistikprocesser. Förvärvet är föremål för godkännande från relevanta konkurrensmyndigheter och förväntas slutföras under det andra kvartalet 2018. 

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Helena Håkansson, Ludvig Wettergren och Desirée Sjöblom.

Relaterat

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025