Uppdrag

Vinge biträdde Orexo i obligationsemission

5 maj 2014

Orexo AB (publ) (NASDAQ OMX Stockholm) har emitterat ett fyraårigt icke säkerställt obligationslån om 500 miljoner kronor, med möjlighet att emittera obligationer om ytterligare 500 miljoner kronor. Obligationerna avses tas upp till handel på NASDAQ OMX Stockholm.

Vinge biträdde Orexo. Vinges team bestod av Erik Sjöman, Henrik Ossborn, Christian Lindhé och Fredrik Christiansson.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026