Uppdrag

Vinge biträdde Investor Growth Capital

30 januari 2009

Vinge biträdde Investor Growth Capital vid deras investering i Synosia Therapeutics. Synosia Therapeutics är ett företag som utvecklar, och har för avsikt att kommersialisera innovativa och kliniskt differentierade produkter för ouppfyllda medicinska behov inom psykiatri och neurologi. Kapitalet kommer Synosia att använda för fortsatta kliniska studier.
 
Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristen Karl Svantemark.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026