Uppdrag

Vinge biträdde Industrifonden i samband med nedförsäljning av aktier i Oncopeptides AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process

17 augusti 2018

Totalt placerades 1,2 miljoner aktier till ett pris om 148 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om ca 178 miljoner kronor.

Efter transaktionen innehar Industrifonden cirka 23.67% av aktierna i Oncopeptides.
 
Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Rikard Lindahl och Sofie Bjärtun.
 

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026