Uppdrag

Vinge biträdde Geveko

13 november 2008

Vinge har biträtt AB Geveko i samband med förvärv av vägmarkeringsrörelsen inom finska statligt ägda Destia Ltd.
 
Destia vägmarkeringar är marknadsledande i Finland inom vägmarkeringsentreprenad. Rörelsen omsatte ca 100 mkr under 2007. Förvärvet är i linje med Gevekos strategi att stärka marknadsledarskapet i Europa och att öka integrationen mellan materialproduktion och entreprenad. Tillsammans med Gevekos svenska och norska vägmarkeringsrörelser kan Geveko nu bygga en heltäckande entreprenadverksamhet i Norden.
 
Delägare Fredrik Tengström tillsammans med biträdande juristerna Tove Rosen Johansson och Monika Selvin företrädde Geveko. 

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026