Uppdrag

Vinge biträdde Fortum Värme i samband med Konkurrensverkets tre år långa utredning av priset på fjärrvärme i Stockholm

15 november 2010

Konkurrensverket har sedan oktober 2007 utrett om Fortum Värme, som ägs av  Fortum och Stockholms stad, missbrukat en dominerande ställning i strid med konkurrenslagen genom att påtvinga sin fjärrvärmekunder i Stockholmsområdet oskäligt höga priser (överprissättning). Den omfattande och ingående utredningen har nu avslutats genom Konkurrensverkets beslut av den 12 november 2010 att avskriva ärendet från vidare handläggning. Fortum Värme har inom ramen för utredningen förklarat att man för år 2011 avser att säkerställa att bolagets intäkter från fjärrvärmeverksamheten i Stockhom inte överstiger en av bolaget definierad intäktsram.

Vinges konkurrensteam har bestått av ansvarig delägare Johan Karlsson samt ett flertal biträdande jurister, däribland Carl Johan Sundqvist och Emil Fahlén Godö. I teamet ingick även docent Mattias Ganslandt som bl a utarbetat flera ekonomiska rapporter om fjärrvärmemarknaden och Fortum Värmes prissättning.

Länk till Konkurrensverkets beslut och pressmeddelande

Relaterat

Vinge företräder Workday, Inc. vid förvärvet av Sana Labs för 1,1 miljarder dollar

Vinge, tillsammans med Orrick Herrington & Sutcliffe, har företrätt Workday, Inc. (NASDAQ: WDAY) (”Workday”) vid förvärvet av samtliga aktier i Sana Labs AB.
16 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av ArmaTech till Defensor Group

Vinge har biträtt vid försäljningen av ArmaTech i Kungsbacka AB (“ArmaTech”) till den nybildade försvarskoncernen Defensor Group AB (“Defensor”).
16 september 2025

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025