Uppdrag

Vinge biträdde EQT V Limited i samband med försäljning av aktier i AcadeMedia AB (publ)

20 februari 2017

Vinge biträdde EQT V Limited (”EQT”) i samband med nedförsäljning av aktier i AcadeMedia AB (publ) (”AcadeMedia”) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 13 februari 2017. Totalt placerades 12 miljoner aktier till ett pris om 58 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om 696 miljoner kronor. Efter transaktionen innehar EQT cirka 41,6% av aktierna i AcadeMedia.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman och Sofie Bjärtun.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026