Uppdrag

Vinge biträdde D. Carnegie & Co i obligationsemission

24 april 2015

D. Carnegie & Co AB (publ) (First North, Nasdaq Stockholm) har emitterat ett icke-säkerställt obligationslån inom ett rambelopp om 1 000 000 000 kronor med en löptid om tre år. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.

Vinge biträdde D. Carnegie & Co. Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Marie Brommesson, Rikard Lindahl och Amanda Granqvist.

 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026