Uppdrag

Vinge biträdde Creades i inlösenerbjudande

16 maj 2016

Creades AB (publ) (Nasdaq Stockholm) har genomfört ett till aktieägarna riktat erbjudande om inlösen av aktier, varigenom cirka 158 miljoner kronor utskiftats till ägarna. Vinge biträdde Creades.

Vinges team bestod av Erik Sjöman och Jo-Anna Nordström.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026