Uppdrag

Vinge biträdde Catena vid försäljning av fastigheter för 235 Mkr

4 april 2007

Catena säljer 6 fastigheter belägna i Trelleborg, Skara, Skövde, Falköping, Eskilstuna och Strängnäs till skotska Kenmore Property Group. Genom försäljningen avyttrar Catena samtliga fastigheter belägna utanför de fyra prioriterade tillväxtregionerna i Norden: Stockholm, Göteborg, Öresund och Oslo.

Vinge var rådgivare till Catena vid försäljningen och företrädare från Vinge var Magnus Pauli och Daniel Ericsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026