Uppdrag

Vinge biträdde Catena vid försäljning av fastigheter för 235 Mkr

4 april 2007

Catena säljer 6 fastigheter belägna i Trelleborg, Skara, Skövde, Falköping, Eskilstuna och Strängnäs till skotska Kenmore Property Group. Genom försäljningen avyttrar Catena samtliga fastigheter belägna utanför de fyra prioriterade tillväxtregionerna i Norden: Stockholm, Göteborg, Öresund och Oslo.

Vinge var rådgivare till Catena vid försäljningen och företrädare från Vinge var Magnus Pauli och Daniel Ericsson.

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025