Uppdrag

Vinge biträdde AMF, Första AP-fonden och Folksam vid investering i Volvo Cars

20 december 2016 M&A

Vinge har biträtt AMF, Första AP-fonden och Folksam i samband med investering om 5 mdr kronor i Volvo Cars. Investeringen sker i preferensaktier och inkluderar en rätt att få dessa omvandlade till nya stamaktier vid en eventuell framtida börsnotering.
 
Vinges team bestod i huvudsak av Charlotte Levin och Erik Sjöman.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025