Uppdrag

​Vinge assisterar Carnegie Investment Bank och DnB Markets i samband med Svensk Fastighetsfinansiering II AB (publ):s emission av obligationer

21 december 2012

Vinge assisterar Carnegie Investment Bank och DnB Markets i samband med Svensk Fastighetsfinansiering II AB (publ):s emission av obligationer till ett värde av 1.250.000.000 kronor. Emissionen är en av de största någonsin på den svenska fastighetsmarknaden.

Vinges team bestod bl.a. av Mikael Ståhl (ansvarig delägare) samt biträdande juristerna Louise Brorsson Salomon, Alexandra Wenckert och Martin Folke.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025