Uppdrag

​Vinge assisterar Carnegie Investment Bank och DnB Markets i samband med Svensk Fastighetsfinansiering II AB (publ):s emission av obligationer

21 december 2012

Vinge assisterar Carnegie Investment Bank och DnB Markets i samband med Svensk Fastighetsfinansiering II AB (publ):s emission av obligationer till ett värde av 1.250.000.000 kronor. Emissionen är en av de största någonsin på den svenska fastighetsmarknaden.

Vinges team bestod bl.a. av Mikael Ståhl (ansvarig delägare) samt biträdande juristerna Louise Brorsson Salomon, Alexandra Wenckert och Martin Folke.

Relaterat

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025