Uppdrag

Varnergruppen förvärvar Solo och Saks

19 februari 2007

Norska Varner gruppen, som bland annat äger Dressman, förvärvar Solo och Saks från RNB Retail and Brands. Förvärvet omfattar 16 butiker och köpeskillingen uppgår till 150 Mkr.

Vinge var rådgivare till köparna och företrädare från Vinge var Björn Gustavsson, Marika Isberg, Jesper Thornberg, Per Karlsson och Kanja Berg.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025