Uppdrag

Varnergruppen förvärvar Solo och Saks

19 februari 2007

Norska Varner gruppen, som bland annat äger Dressman, förvärvar Solo och Saks från RNB Retail and Brands. Förvärvet omfattar 16 butiker och köpeskillingen uppgår till 150 Mkr.

Vinge var rådgivare till köparna och företrädare från Vinge var Björn Gustavsson, Marika Isberg, Jesper Thornberg, Per Karlsson och Kanja Berg.

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Bridgepoint med att tillsammans med Polaris förvärva ett majoritetsinnehav i PDSVISION, en global ledare inom digital engineering

PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
10 februari 2026