Uppdrag

Tillberg Design får nya delägare

21 juni 2018

Vinge biträdde de tre ägarna till Tillberg Design när bolaget fick nya delägare i form av dels AB Max Sievert, dels företagsledningen.

Tillberg Design är världsledande inom inredningsprojektering av kryssningsfartyg och driver verksamhet i Sverige,  Polen och USA.  

Vinges team bestod i huvudsak av Olof Jisland (ansvarig delägare), Maria Dahlin, Hanna Kajlinger, ​ Anette Henrysson, Mattias Schömer, Andreas Lexhag och Karolin Ekström m fl.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026