Uppdrag

Tech Datas förvärv av Scribona godkänt

30 april 2008

Den 28 april godkände EU-kommissionen Tech Datas förvärv av Scribona . Vinge biträdde Tech Data som i och med sammanslagningen blir marknadsledande i Norden.
 
Vinges  konkurrensteam bestod av Johan Karlsson som ansvarig delägare samt Mattias Ganslandt  (Ph.D.) och Peter Alstergren.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026