Uppdrag

Symbian Ltd säljer UIQ till Sony Ericsson

19 februari 2007

Symbian Ltd har tecknat avtal med Sony Ericsson om försäljning av UIQ Technology. UIQ Technology är ett svenskt företag som tillverkar och tillhandahåller licenser av mjukvaror till mobiltelefoner.
 
Vinge agerade rådgivare avseende svensk rätt till Symbian Ltd. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad, Katja Cato och Anna Berntson.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026