Uppdrag

Summit Partners investerar i Syncron International

16 oktober 2018 M&A

Vinge har biträtt Syncron International i samband med att det amerikanska PE-bolaget Summit Partners investerar i bolaget.

Syncron säljer molnbaserade lösningar som prenumerationstjänster till världsledande tillverkningsbolag världen över för att optimera deras eftermarknadshantering och har drygt 330 anställda, fördelade på 10 kontor runt om i världen. 

Vinges team bestod i huvudsak av delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristerna Carl Sander och Marith Welin-Berger.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026