Uppdrag

Summit Partners investerar i Syncron International

16 oktober 2018 M&A

Vinge har biträtt Syncron International i samband med att det amerikanska PE-bolaget Summit Partners investerar i bolaget.

Syncron säljer molnbaserade lösningar som prenumerationstjänster till världsledande tillverkningsbolag världen över för att optimera deras eftermarknadshantering och har drygt 330 anställda, fördelade på 10 kontor runt om i världen. 

Vinges team bestod i huvudsak av delägare Johan Winnerblad tillsammans med biträdande juristerna Carl Sander och Marith Welin-Berger.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge biträder Ingrid Capacity vid emissionen av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor

Vinge har biträtt Ingrid Capacity AB (publ), i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 400 miljoner kronor, inom ett totalt rambelopp om 1 miljard kronor.
7 maj 2026