Uppdrag

Spansk storinvestering i svenska ClimateWell

20 juli 2006

Det spanska investmentbolaget Utilsun S.L. satsar 100 MSEK i det svenska företaget ClimateWell, som tillhandahåller en värmepump där solvärme lagras och används för att kyla eller värma. Bolaget som ägs av Engelsberg Industriutveckling och Industrifonden kommer närmast att satsa på den spanska marknaden.

Vinge agerade rådgivare till ClimateWell. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Katja Cato.

Relaterat

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026

Vinge biträder Zengun vid emission av obligationer om SEK 750 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Zengun Group AB (publ) vid dess emission av seniora säkerställda obligationer om SEK 750 miljoner (inom en ram om SEK 1,500 miljoner) och med bolagets parallella frivillig förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
20 februari 2026

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026