Uppdrag

Spansk storinvestering i svenska ClimateWell

20 juli 2006

Det spanska investmentbolaget Utilsun S.L. satsar 100 MSEK i det svenska företaget ClimateWell, som tillhandahåller en värmepump där solvärme lagras och används för att kyla eller värma. Bolaget som ägs av Engelsberg Industriutveckling och Industrifonden kommer närmast att satsa på den spanska marknaden.

Vinge agerade rådgivare till ClimateWell. Företrädare från Vinge var Johan Winnerblad och Katja Cato.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025