Uppdrag

Sobro investerar i TrueSec

30 oktober 2018 M&A

Vinge har biträtt Sobro i samband med förvärv av en majoritetspost i TrueSec-koncernen. Koncernens ledning kvarstår som betydande ägare. 

TrueSec är specialister på IT-säkerhet med djup och ledande kompetens inom cybersäkerhet, infrastruktur och säker utveckling.TrueSec tillhandahåller tjänster för kunder som drabbas av komplexa säkerhetsincidenter eller behöver skapa IT-miljöer eller applikationer med högsta möjliga säkerhetsnivå.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Karl Klackenberg, Carl Sander och Boris Kotur.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026