Uppdrag

SiRF Technology Holdings, Inc. förvärvar Kisel Microelectronics AB

7 september 2005

SiRF Technology Holdings, Inc., en amerikansk tillverkare av GPS-aktiverad positioneringsteknik, har tecknat avtal om förvärv av Kisel Microelectronics, AB, ett svenskt radioteknikföretag, för en total köpesumma om MUSD 33.

Vinge representerade SiRF Technology Holdings, Inc.
Ansvarig delägare var Erik Gabrielson som biträddes av Jesper Ottergren, Erik Sjöman och Anna Jonsson.

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025