Uppdrag

Siligan Holdings Inc förvärvar Amcor White Cap

21 juli 2006

Siligan Holdings, ett nordamerikanskt företag som tillverkar förpackningar för matförpackning, köper Amcor White Cap, ett företag med tillverkning av förpackningar till mat och dryck för 185.5 MEUR. De kombinerade verksamheterna från Siligan Holdings och Amcor White Cap kommer att verka under namnet Siligan White Cap.

Vinge agerade rådgivare till Siligan Holdings vid förvärvet. Företrädare från Vinge var Johan Cederlund och Christine Andersen.

Relaterat

Vinge företräder EQT i samband med försäljningen av Eton

Vinge har företrätt EQT VII i samband med försäljningen av Eton till ett konsortium av privata investerare.
1 juli 2025

Vinge företräder Triton vid förvärvet av Prenax

Vinge har företrätt Triton Small Mid Cap Fund II i samband med förvärvet av Prenax från LBO France och vissa minoritetsägare.
1 juli 2025

Vinge biträder Impilo vid etableringen av Impilo Healthcare

Vinge har biträtt Impilo med regulatorisk rådgivning vid etableringen av Impilo Healthcare. Fonden kommer att ha kapitalåtaganden om 700 miljoner euro.
1 juli 2025