Uppdrag

Sigma förvärvar Kudos

19 februari 2007

Sigma fullföljer förvärvet av de fyra europeiska dotterbolagen till Kudos Information Limited tillsammans med 25 % av verksamheten i USA. De förvärvade verksamheterna i Finland, Ungern, Frankrike och Tyskland har en omsättning på cirka 90 mkr och sysselsätter ungefär 170 konsulter i europa. Köpeskillingen uppgick till cirka 6 miljoner euro.
 
Vinge agerade rådgivare till Sigma vid förvärvet och företrädare från Vinge var Jesper Ottergren och så vitt avser konkurrensrättsliga frågor, Johanna Lindman.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026