Uppdrag

Sigma förvärvar Kudos

19 februari 2007

Sigma fullföljer förvärvet av de fyra europeiska dotterbolagen till Kudos Information Limited tillsammans med 25 % av verksamheten i USA. De förvärvade verksamheterna i Finland, Ungern, Frankrike och Tyskland har en omsättning på cirka 90 mkr och sysselsätter ungefär 170 konsulter i europa. Köpeskillingen uppgick till cirka 6 miljoner euro.
 
Vinge agerade rådgivare till Sigma vid förvärvet och företrädare från Vinge var Jesper Ottergren och så vitt avser konkurrensrättsliga frågor, Johanna Lindman.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026