Uppdrag

Sigma förvärvar Kudos

19 februari 2007

Sigma fullföljer förvärvet av de fyra europeiska dotterbolagen till Kudos Information Limited tillsammans med 25 % av verksamheten i USA. De förvärvade verksamheterna i Finland, Ungern, Frankrike och Tyskland har en omsättning på cirka 90 mkr och sysselsätter ungefär 170 konsulter i europa. Köpeskillingen uppgick till cirka 6 miljoner euro.
 
Vinge agerade rådgivare till Sigma vid förvärvet och företrädare från Vinge var Jesper Ottergren och så vitt avser konkurrensrättsliga frågor, Johanna Lindman.

Relaterat

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026

Vinge biträder KGAL vid avyttringen av en nordisk vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen

Vinge har biträtt KGAL vid avyttringen av en nordisk landbaserad vindkraftsportfölj till Enordic Evergreen.
14 oktober 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026