Uppdrag

Semper AB – försäljning av Friggs AB till Wilh. Sonesson AB

11 maj 2005

Semper AB har tecknat avtal om försäljning av Friggs AB till Wilh. Sonesson AB (publ.) Friggs är ett starkt varumärke inom egenvård (hälsokost, kosttillskott, vitaminer, naturläkemedel), speciellt inom dagligvaruhandeln. Friggs omsätter ca MSEK 200 och köpeskillingen uppgick till ca MSEK 170 (MEUR 19).

Vinge representerade Semper AB.
Ansvarig delägare på Vinge var Christina Kokko som biträddes av Tom Zachrisson och Jenny Svensson.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026