Uppdrag

Scribona säljer Toshiba Document Solutions till Toshiba TEC Corp

12 maj 2005

Toshiba TEC Corporation, den japanska tillverkaren av kringutrustning för datorer, har tecknat avtal om förvärv av Toshiba Document Solutions, en svensk leverantör av kopiatorer, faxmaskiner och skrivare, från Scribona AB (publ.), ett svenskt IT-produktföretag. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade Scribona AB. Ansvarig delägare på Vinge var Karin Ulberstad som biträddes av Jens Haneklint och Kristoffer Persson.

Relaterat

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026