Uppdrag

Scribona säljer Toshiba Document Solutions till Toshiba TEC Corp

12 maj 2005

Toshiba TEC Corporation, den japanska tillverkaren av kringutrustning för datorer, har tecknat avtal om förvärv av Toshiba Document Solutions, en svensk leverantör av kopiatorer, faxmaskiner och skrivare, från Scribona AB (publ.), ett svenskt IT-produktföretag. Köpesumman är ej offentlig.

Vinge representerade Scribona AB. Ansvarig delägare på Vinge var Karin Ulberstad som biträddes av Jens Haneklint och Kristoffer Persson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026

Vinge biträder Zengun vid emission av obligationer om SEK 750 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Zengun Group AB (publ) vid dess emission av seniora säkerställda obligationer om SEK 750 miljoner (inom en ram om SEK 1,500 miljoner) och med bolagets parallella frivillig förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
20 februari 2026