Uppdrag

RNB lägger bud på JC

20 juli 2006

Klädkedjan RNB lägger ett bud på JC värt 2.243 MSEK. Betalningen är tänkt att ske i form av en kombination av kontanter och nyemmiterade aktier i RNB. RNB har sedan tidigare ett samarbete om inköp i Asien med New Wave, där JC:s huvudägare Torsten Jansson är vd.

Vinge agerade rådgivare till RNB vid budgivningen. Företrädare från Vinge var Göran Nyström, Lennart Larsson, Mikael Ståhl och Ola Sandersson.

Relaterat

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026