Uppdrag

RNB lägger bud på JC

20 juli 2006

Klädkedjan RNB lägger ett bud på JC värt 2.243 MSEK. Betalningen är tänkt att ske i form av en kombination av kontanter och nyemmiterade aktier i RNB. RNB har sedan tidigare ett samarbete om inköp i Asien med New Wave, där JC:s huvudägare Torsten Jansson är vd.

Vinge agerade rådgivare till RNB vid budgivningen. Företrädare från Vinge var Göran Nyström, Lennart Larsson, Mikael Ståhl och Ola Sandersson.

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026