Uppdrag

RNB lägger bud på JC

20 juli 2006

Klädkedjan RNB lägger ett bud på JC värt 2.243 MSEK. Betalningen är tänkt att ske i form av en kombination av kontanter och nyemmiterade aktier i RNB. RNB har sedan tidigare ett samarbete om inköp i Asien med New Wave, där JC:s huvudägare Torsten Jansson är vd.

Vinge agerade rådgivare till RNB vid budgivningen. Företrädare från Vinge var Göran Nyström, Lennart Larsson, Mikael Ståhl och Ola Sandersson.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026