Uppdrag

Rådgivare till Didi Chuxing i samband med investering i NEVS

Vinge har rådgivit kinesiska Didi Chuxing i samband med dess investering i form av konvertibellån i svenska elbilstillverkaren National Electrical Vehicle Sweden AB (NEVS).

Investeringen är en del av ett större samarbetsavtal mellan DiDi Chuxing och NEVS, vilket innefattar både investering i NEVS och köp av NEVS bilar. DiDi Chuxing är väldens största leverantör av appbaserade taxi- och samåkningstjänster med ca 400 miljoner resor årligen.

Vinges team bestod av delägare Albert Wållgren samt biträdande jurister Helena Håkansson, Malte Hedlund och Elias Lundin.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026