Uppdrag

Procuritas säljer Lekolar AB till 3i Group

9 mars 2007

3i Group och fonder förvaltade av 3i har tecknat avtal om att köpa Lekolar AB, som distribuerar pedagogiska produkter, läromedel och förbrukningsartiklar till skolor och förskolor. Lekolar, med huvudkontor i Osby, finns i hela Norden. I koncernen ingår Brio Lek & Lär AB i Sverige, Printel i Finland, Rabo i Danmark och Brio Lek & Lar i Norge.
 
Vinge agerade rådgivare till säljarna Procuritas. Företrädare från Vinge var Carl Gustaf De Geer, Hillevi Myhre, Daniel Rosvall och Nina Farrahi.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026