Uppdrag

Procuritas säljer Lekolar AB till 3i Group

9 mars 2007

3i Group och fonder förvaltade av 3i har tecknat avtal om att köpa Lekolar AB, som distribuerar pedagogiska produkter, läromedel och förbrukningsartiklar till skolor och förskolor. Lekolar, med huvudkontor i Osby, finns i hela Norden. I koncernen ingår Brio Lek & Lär AB i Sverige, Printel i Finland, Rabo i Danmark och Brio Lek & Lar i Norge.
 
Vinge agerade rådgivare till säljarna Procuritas. Företrädare från Vinge var Carl Gustaf De Geer, Hillevi Myhre, Daniel Rosvall och Nina Farrahi.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026