Uppdrag

Procuritas säljer Lekolar AB till 3i Group

9 mars 2007

3i Group och fonder förvaltade av 3i har tecknat avtal om att köpa Lekolar AB, som distribuerar pedagogiska produkter, läromedel och förbrukningsartiklar till skolor och förskolor. Lekolar, med huvudkontor i Osby, finns i hela Norden. I koncernen ingår Brio Lek & Lär AB i Sverige, Printel i Finland, Rabo i Danmark och Brio Lek & Lar i Norge.
 
Vinge agerade rådgivare till säljarna Procuritas. Företrädare från Vinge var Carl Gustaf De Geer, Hillevi Myhre, Daniel Rosvall och Nina Farrahi.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026