Uppdrag

Posten Norge säljer Bring Citymail

Vinge har biträtt Posten Norge vid avyttring av Bring Citymail till det tyska riskkapitalbolaget Allegra Capital. Bring Citymail är den näst största aktören på den svenska postmarknaden och omsätter ca två miljarder kr med ca 3 600 anställda.

2013 etablerade Bring Citymail ett gemensamägt bolag med Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet för distribution av post och tidningar i Stockholmsområdet. I samband med Allegra Capitals förvärv av Bring Citymail utträder Bring Citymail som ägare i det gemensamägda bolaget och distribution av morgontidningar kommer att utföras av ett bolag gemensamägt av Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet och distribution av post kommer utföras av Bring Citymail.

Vinges team bestod i huvudsak av Johan Winnerblad, Malin Ohlin, Marcus Glader, Joacim Rydergård, Mathilda Persson, Andrea Ahlgren och Michaela Cronemyr.

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025