Uppdrag

Phadia köps för nära tolv miljarder

23 november 2006

Det brittiska riskkapitalbolaget Cinven har tecknat avtal om ett förvärv av Phadia. Phadia i Uppsala utvecklar diagnostiska analyser för allergier och autoimmuna sjukdomar. Huvudkontoret ligger i Uppsala oh företaget har nästan 1200 anställda i bland annat Sverige och Tyskland. Förvärvet av Phadia uppgick till en köpeskilling av 11,6 miljarder kronor.
 
Vinge agerade rådgivare till Phadia och företrädare från Vinge var Michael Wigge, Mattias Hållberg och Jens Haneklint  (Privat M&A) och Lena Almefelt, Göran Nyström och Pontus Enquist (Publik M&A)

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026