Uppdrag

Perstorp Group förvärvar Franklin Holding BV från Silver Lining Finance SA

7 september 2005

Perstorp Group, en svensk tillverkare och leverantör av kemiska produkter, har förvärvat Franklin Holding BV med dotterbolag, en holländsk leverantör av fodertillsatsmedel, från Silver Lining Finance SA, ett privatägt Luxemburgbaserat investeringsbolag, för ca MEUR 10.

Vinge representerade Perstorp Group
Ansvarig delägare Olle Rislund som biträddes av Pia Högset.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026