Uppdrag

Pengar räddade till de försäkrade i Aspis Liv

26 oktober 2010

Aspis Liv och Moderna Liv har kommit överens om att Moderna Liv tar över samtliga försäkringstagare som finns kvar i Aspis Liv. Det betyder att även de försäkrade som är sjuka nu får klarhet i sin framtida försörjning. Aspis Livs likvidatorer, Peter Morawetz och Robert Wikholm på Advokatfirman Vinge, har lyckats få tillbaka så mycket pengar att alla förpliktelser som Aspis Liv har kvar mot försäkrade som är sjuka nu kan föras över till Moderna Liv.

Ett avtal har träffats mellan Aspis Liv och Moderna Liv om ett övertagande av ansvaret för resterande försäkringar och detta avtal förutsätter nu Finansinspektionens godkännande.

- Vi har arbetat länge och intensivt för att i första hand kunna rädda de sjuka personer som har levt i ovisshet om sin framtida försörjning. Det känns enormt tillfredsställande att vi nu mer eller mindre har kommit i mål. Vi har haft underhandskontakter med Finansinspektionen och räknar med att inspektionen kommer att godkänna affären, säger Peter Morawetz, likvidator i Aspis Liv.

Moderna Livs verkställande direktör Mikael Claesson säger:
- Många av de kunder som fått sjukersättning från Aspis Liv är helt beroende av dessa för sin och sina familjers försörjning. De har levt under en stor press sedan Aspis Livs ekonomiska problem uppdagades och Finansinspektionen återkallade bolagets koncession. Nu kan dessa kunder slutligen andas ut. Moderna Liv tar i och med dagens avtal över ansvaret för dessa kunder och säkerställer därigenom samtliga skador och framtida sjukersättningar.
 
Aspis Livs koncession återkallades av Finansinspektionen i november 2009 efter att pengar försvunnit ur bolaget  Detta är en åtgärd som inte tidigare har vidtagits på den svenska försäkringsmarknaden. Aspis Liv försattes sedan i likvidation i februari 2010. Advokaterna Peter Morawetz och Robert Wikholm på Vinge fick uppdraget att vara likvidatorer i bolaget. Sedan dess har de arbetat intensivt med att rädda så mycket pengar som möjligt till försäkringstagarna i Aspis Liv. Helt nyligen har de lyckats få tillbaka så mycket pengar att det täcker de utfästelser som Aspis Liv har gentemot de försäkrade som är sjuka. Därmed övertar Moderna Liv de resterande försäkringstagarna. Transaktionen förutsätter Finansinspektionens tillstånd.

För ytterligare information kontakta:
Aspis Liv
Peter Morawetz
Advokatfirman Vinge
Tel. 08 614 31 30 eller 070 714 31 30
Peter.morawetz@vinge.se

Moderna Liv
Mikael Claesson
Moderna Försäkringar Liv AB
Tel 08 120 39 201 eller 070 730 69 03 

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av Landqvist Mekaniska Verkstad till Opima

Landqvist Mekaniska Verkstad är fokuserat på skärande metallbearbetning och legotillverkning till främst svensk industri. Företaget hade en årlig försäljning om cirka 78 Mkr och ett rörelseresultat om 9 Mkr under 2024. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar för alla som arbetar i krävande miljöer. Med avyttringen består HAKI Safety nu uteslutande av verksamheter inom arbetsplatssäkerhet, systemställningar samt digitala och tekniska lösningar.
7 maj 2025

Vinge företräder Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Vemendo

Vinge har företrätt Pointsharp International AB, en mjukvaruleverantör inom identitets- och åtkomsthantering, vid förvärvet av Vemendo AB (”Vemendo”). Det strategiska förvärvet kompletterar Pointsharp väl och ligger i linje med företagets tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för identitets- och åtkomsthantering.
7 maj 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till DTE

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till Dansk Træemballage A/S (”DTE”).
7 maj 2025